ďťż

CiEkAwOsTkI o ZwIeRzĘtAcH

Zostalem poproszony o przedstawienie odznak bojowych i szpang LW.
Trzeba przyznac ze formacje lotnicze mialy chyba ich najwieksza ilość i różnorodność. Biorac pod uwage ze Luftwaffe od momentu w którym poza normalnymi zadaniami jakie wykonuje lotnictwo bojowe zaczela posiadac jednoski bedace stricte wojskami ladowymi włączając piechote i wojska pancerne, chcąc uhonorowac swych żołnierzy za ich męstwo musialo wprowadzac coraz to nowe rodzaje odznak co z kolei spowodowalo ich mozaikowa różnorodność nie majaca miejsca chyba w zadnym innym rodzaju wojsk sil zbrojnych III Rzeszy.

Zarówno personel latajacy, jak i formacje ladowe LW posiadaly wlasne odznaki bojowe oraz szpangi.

Zasadniczo podstawowym elementem odznak bojowych LW był wieniec z lisci debowych w kształcie rozciągniętego w pionie owalu i z wpisanym w nia wizerunkiem orla w roznych pozach nawiązujących do roli i specjalności żołnierzy którym je nadawano. Czasami znajdowaly się w w/w odznakach dodatkowe elamenty plastyczne które mialy ułatwić szybka i logiczna identyfikacje rodzaju zasług. Jezeli kwalifikacje do niektorych odznak byly wielokrotnie przekroczone posiadaly one w dolnej czesci wienca kwadratowa ramke z liczba.

Szpangi były tego samego rodzaju odznaczeniem jakie było stosowane w wojskach ladowych z wpisanym symbolem plastycznym nawiązującym i utożsamianym ze specyfika wojsk powietrznych. Po wielokrotnym przekroczeniu kwalifikacji do szpangi posiadaly one rozne odmiany np. przywieszek.

Odznaki

Odznaka pilota
Przedstawiala Orla z rozpostartymi do lotu skrzydlami trzymającego krzyz III Rzeszy zamkniętego w owalnym wiencu z lisci debowych. Ustanowiona przez HG 12.08.1935. Otrzymywal ja każdy pilot po zakończeniu kursu.

Odznaka pilota szybowca
Ustanowiona 16.12.1940, przedstawiala szybującego orla. W związku z tym iż ciezko było przedstawic w/w orla w tej pozie z krzyżem III Rzeszy w szponach, przeniesiono go w dolna czesc wieńca lisci debowych okalających orla. Odznake otrzymywali piloci szybowcow desantowych po zakończeniu kursu.

Odznaka technika- strzelca pokładowego
Ustanowiona 22.06.1942. Przedstawiala orla w pozie przechodzenia do lotu pikowego ze swobodnego szybowania. Nie wiadomo z jakiego powodu krzyz III Rzeszy rownierz i tutaj znalazł się na wiencu. Otrzymywali ja pokladowi technicy, meteorolodzy, strzelcy którzy: ukończyli 2 miesieczny kurs specjalistyczny lub uczestniczyli w pieciu misjach bojowych jak również niezwłocznie po odniesieniu rany podczas misji bojowej, niezależnie od jej kolejności.

Odznaka obserwatora
Ustanowiona 26.11.1936 roku. Przedstawiala wizerunek orla trzymającego krzyz III Rzeszy w szponach w pozie przypominającej powolne opadanie, Całość zamknieta w wiencu z lisci debowych. Otrzymywal ja specjalista po dwóch miesiącach kwalifikacyjnej służby, pieciu lotach bojowych lub niezwlaocznie po zranieniu podczas wykonywania obowiązków obserwatora niezależnie od stazu i ilości lotow bojowych.

Odznaka radiooperatora
Ustanowiona 19.01.1935. Przeznaczona dla wyspecjalizowanego personelu radiowego z kwalifikacjami strzelca pokładowego. Otrzymywali je spacjalisci po ukończeniu kursu i zaliczeniu pieciu misji bojowych. Odznaka przedstawiala składającego się do ataku orla z wiazka piorunow w szponach. Krzyz III Rzeszy w dolnej czesci okalającego wieńca z lisci debowych.

Odznaka Bojowa za Bitwy Morskie
Ustanowiona 22 listopada 1944.
W zwiazku z tym iz nie bylo specjalnie utwozonego lotnictwa Kriegsmarine, jak rownierz marynarka nie posiadala zadnego (czynnego) lotniskowca, postanowiono nagradzac nia zalogi latajace Luftwaffe ktore braly udzial w morskich akcjach zaopatrzeniowych, morskich akcjach ratunkowych, i innych spacjalnych dzialaniach nad obszarami morskimi.
Przedstawiala okret wojenny zamkniety w wiencu z lisci debowych a ponad nim orla Luftwaffe.

Odznaka Pilota w Spoczynku
Ustanowiona 26 marca 1936. Przyznawana wszystkim czlonkom personelu latajacego oraz spadochroniarzom, ktorzy przeszli w stan spoczynku nie z powodow dyscyplinarnych.
Przedstawiala siedzacego na skale orla, zamknietego w wiencu z lisci debowych.

Odznaka Spadochronowa
Ustanowiona 5 listopada 1936. Warunki otrzymania ewoluowly przez caly okres wojny. Uprawnieni ostatecznie byli nawet lekarze i urzednicy wojskowi ktorzy ukonczyli kurs spadochronowy.
Przedstawiala orla w locie nurkowym, trzymajacego w szponach krzyz III Rzeszy.

Przeciwlotnicza Odznaka Bojowa
Ustanowiona 10 stycznia 1941. Przyslugiwala wszystkim ladowym specjalistom artylerji przeciwlotniczej (obslugi dzial, obslugi radarow, obslugi reflektorow) po zebraniu 16 punktow.
- wykrycie wrogiego samolotu z wykorzystaniem reflektora lub nasluchownika 1pkt.
- udzial w pododziale flak (wlacznie z obsluga km. opl) ktory stracil samolot lub grupie reflektorow opl ktora doprowadzila do zniszczenia wrogiego samolotu poprzez oslepienie 2pkt.
- udzial w obsludze dziala (km. opl) lub reflektora opl ktore doprowadzilo do zniszczenia wrogiego samolotu 4pkt.

Odznaka przedstawiala dzialo FLAK 8.8cm z uniesiona lufa do strzelania opl, zamkniete w wiencu z lisci debowych i zwienczone orlem Luftwaffe

Ladowa Odznaka Szturmowa Luftwaffe

Ustanowiona 31 marca 1941. Zasadniczo przyznawana tylko zolnierzom jednej z 21 dywizj polowych lub jednostek HG.
Kryteriami byly:
- udzial w trzech roznych operacjach zaczepnych na pierwszej linii w ciagu trzech roznych dni
- zranienie w czasie dzialan zaczepnych na pierwszej linii
- wczesniejsze dekoracje za walki
- automatycznie, posmiertnie, za smierc w czasie walki

Odznaka przedstawiala gesta chmure z ktorej uderzal piorun, na tle ktorej znajdowal sie orzel Luftwaffe. Wszystko zamkniete w wiencu z lisci debowych.

Pancerna Odznaka Szturmowa Luftwaffe

Ustanowiona 3 listopada 1944. Przyznawana byla zolnierzom jednostek pancernych LW, wlaczajac zalogi techniczne jak i medyczne. Do czasu ustanowienia, zolnierze ci otrzymywali Pancerna Odznake Szturmowa Wojsk Ladowych. Kryterium byl udzial w trzech roznych dzialaniach zaczepnych w ciagu trzech roznych dni.
Odznaka byla wierna kopia odpowiednika z wojsk ladowych z ta tylko roznica ze zwienczona byla orlem LW.

W zwiazku z tym iz odznaka zostala ustanowiona zaledwie kilka miesiecy przed koncem wojny nie jest w zasadzie identyfikowana w materiale pictograficznym. Nie mam zadnech dokumentow potwierdzajacych jej wydanie (w celu zastapienia ogolnowojskowych lub nadania).

Odznaki i oznaczenia specjalne

Odznaka Ochotniczej Sluzby Kobiecej

Opaska Sluzby Ochrony Luftwaffe
Noszona na rekawie munduru zolnierzy LW, sluzacych jako ochrona Ministerstwa Lotnictwa III Rzeszy oraz innych waznych obiektow nalezacych do najwyzszych wladz Luftwaffe.

--

Szpangi

Szpanga Pilota Mysliwskiego
Nadawana pilotom mysliwskim.
W zaleznosci od barwy: brazowa 20 lotow bojowych, srebrna 60, zlota 100 (jezeli przekroczono 100 otrzymywano "przywieszke"- gwiazde z liscmi debowymi a za kazda nastepna setke taka sama przywieszke z okragla liczba np. 200, 300 itd)
Wersja z czarnym wiencem i symbolem strzaly byla wersja dla nocnych mysliwcow.

Szpanga Zalog Bombowcow
nadawana czlonkom zalog bombowcow.
Klasyfikacja jak wyzej.

Szpanga Pilotow Samolotow Transportowych i Szybowcow Desantowych

Nadawana pilotom samolotow transportowych i szybowcow desantowych.

Szpanga Lotnictwa Rozpoznawczego (Zalog Meteorologicznych i Morskich Akcji Ratunkowych)

Nadawana zalogom samolotow obserwacyjnych, zalogom bioracym udzial w akcjach ratunkowych na morzu a takze zalogom rozpoznania meteo.

Szpanga za Bojowe Loty Wsparcia Wojsk Ladowych

Nadawana zalogom samolotow dzialajacych jako bliskie wsparcie wojsk ladowych.

Szpanga Szturmowa Jednostek Ladowych Luftwaffe

Nadwana zolnierzom jednostek ladowych Luftwaffe za udzial w dzialaniach zaczepnych (walkach wrecz).

Szpanga Szturmowa Jednostek Spadochronowych

Nadwana zolnierzom jednostek spadochronowych za udzial w dzialaniach zaczepnych (walkach wrecz).



Skonczylem, odblokowane do dyskusji...