ďťż

CiEkAwOsTkI o ZwIeRzĘtAcH

---
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Daniel

W ostatniej "Panoramie szachowej" jest wywiad z arcymistrzem Mateuszem Bartelem. IM Jacek Bielczyk zadał mu pytanie:

- A co jest ważniejsze, praca czy talent, i w jakiej proporcji?.
- Bez dwóch zdań, najważniejsza jest praca. Talent to tylko, jak ktoś kiedyś powiedział, 1% mistrzostwa. Można to ująć jeszcze inaczej - liczy się talent, ale talent do pracy. Wbrew pozorom posiada go zupełnie niewiele osób.

Daniel

-----------
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

rutra

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

thinkerteacher

rutra napisał(a):A no właśnie, ciekawi mnie kto jeszcze się ze mną zgadza. Jeśli chodzi o inne zmienne to to jest właśnie wyjaśnienie dlaczego jedni grają 20 lat i mają III/II a inni przy tym samym czasie IM/GM. Po prostu jeden trenuje np. 10h dziennie a drugi dwie i to nieregularnie.

Bardzo proste wyjaśnienie

1) ci co GRAJĄ 20 lub więcej lat zatrzymują się na poziomie 3, 2 czy niekiedy 1 kategorii. Czemu? Bo grają a nie zajmują sie zawodowo (profesjonalnie) szachami. Sama gra (granie) nie oznacza stałego wzrostu siły gry - gdyby tak było to ludzie, którzy rozegrali 60-100 tysięcy gier (np. na kurniku) byliby arcymistrzami światowego formatu.

2) Inni co NIE TYLE grają, ile profesjonalnie ćwiczą - dochodzą do poziomu IM lub GM. Nie robią tego jednak "dla zabawy", tylko zwykle mają bardzo silną motywację i wytrwałość w dążeniu do celu.

3) Oczywiście trening (i to efektywny) jest silnym predyktorem (wyznacznikiem) możliwych maksymalnych osiągnięć, ale tutaj jest użyty niezbyt właściwie . To, że ktoś trenuje 10 godz dziennie (ciekawe czy po miesiącu ma siłę wstać z łóżka), nie oznacza, że inna osoba trenująca po 2 godziny dziennie nie zajdzie (w tym samym czasie) tak samo daleko - albo jeszcze dalej, od tego "maniaka szachowego"

http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

thinkerteacher

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Początkujący

Rutra proponuję kupić podręcznik do logiki (najlepszy jest samouczek Paprzyckiej:logika nie gryzie). Czy zdanie liczy się tylko talent do pracy = zdaniu- talent nie istnieje, jest tylko praca; bo tak chcesz to chyba ukazać ("talent do pracy innego talentu nie ma"). Gratuluję - świetna konkluzja. Dodatkowo nie znamy w jakim kontekście ktoś coś powiedział można też założyć, że Arcymistrz sam nie jest świadomy wartości talentu (oczywiście połączonego z ciężką pracą). Napewno nie do końca świadomie, ale jednak manipulujesz. Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją, zwykle śmierdzi. Jednak w przypadku talentu mamy doczynienia z powszechnymi obserwacjami, ja w swojej rodzinie to dobitnie zaobserwowałem, i tu nie chodzi o jakieś opinie ale empiryczne fakty.

Początkujący

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

thinkerteacher

Jednym z elementów talentu jest właśnie ów "talent do pracy". Polega on w uproszczeniu na tym, że osoba, która ma talent - w danej dziedzinie (obszarze) może dłużej (i co za tym idzie także efektywniej) pracować, bo w pewien sposób "wolniej się męczy" niż inni, którzy już ledwie zipią . Wymaga to jednak troszkę wiedzy z zakresu budowy (funkcjonowania mózgu) no i rozwoju człowieka, procesów zachodzących w mózgu, wiedzy dotyczącej stawania się ekspertem, tego czym są uzdolnienia, talent i geniusz... a także znajomości badań dotyczących tego dlaczego pomimo wytrwałej pracy część osób nie jest w stanie NIGDY przeskoczyć pewnego poziomu . Wymaga to jednak wykonania pewnej pracy, aby zgłębić te tematy. Potem jednak trudno jest nadal nie wierzyć w istnienie talentu

PS. Wypowiedzi dotyczące "1% talentu, 99% pracy" mają (ogromną) wartość pedagogiczną, dlatego są tak chętnie nie tylko cytowane, ale i powtarzane. Nikt jednak nie mówi o tym (na tyle często, aby wszyscy mieli to na świeżo w głowach), że osiąganie bardzo wysokich poziomów (2600+, 2700+, 2800+) jest związane z profesjonalnym podejściem, efektywną i wytrwałą (często kilkunastoletnią) pracą.... i DODATKOWO pewnym poziomem talentu szachowego. Jak ktoś nadal nie wierzy, to polecam poczytać (w książce "Myśl jak arcymistrz" Kotowa) o czym (jakie elementy) pisał Botwinnik - aby zostać mistrzem świata.

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

thinkerteacher

------

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

adse

Popieram Rutrę. Tylko nie w takim uproszczeniu jak tu próbuje się dyskutować. Ale w przykładzie o 1000 młodych szachistów, którym zorganizowanoby czas na szachy w dość dużej ilości - skłonny jestem przypuszczać, że byłaby z tego co najmniej setka arcymistrzów powyżej 2500 i drugie tyle jedynek i kandydatów, co mniej im się chciało. Połowa zostałaby na dwójkach i trójkach, bo by ich szachy mało interesowały. Poziom Carlsena i wyżej to może byłoby tylko kilku - tu może istnieć ten "talent" w sensie predyspozycji do szybszego przyswajania informacji. Jednak poziom obecnych arcymistrzów nie jest wg mnie objawem wyjątkowego talentu szachowego dostępnego pojedynczym osobom.

Gdyby wszyscy uczyli się szachów - byłoby wtedy można mówić o talencie. Dopóki szachy (sportowe) lubi kilkadziesiąt tysięcy w 38-milionowym kraju, to nic nie wiemy na ten temat. Ale w dawnym ZSRR szachy były bardziej promowane - do dziś liczba dobrych szachistów w tych krajach jest większa niż gdzie indziej. Czyżby ludzie zza wschodniej granicy mieli więcej talentu szachowego od nas?
Być może tak jak w szkole - niektórzy - nieliczni - nie kapują np. matematyki ni w ząb. I może taki brak predyspozycji istnieje. A z drugiej strony - kilkadziesiąt lat temu wydawało mi się, że tylko niektórzy są w stanie zrobić maturę, skończyć studia, wśród kolegów z podstawówki niektórych sobie nie wyobrażam, że są w stanie się uczyć. Z biegiem lat wychodzi na to, że potencjał był - bo dzisiaj (a ludzie jak sądzę są podobnie zdolni jak dawniej) o wiele więcej osób się uczy. Gdyby dobrze im organizować naukę od najmłodszych lat, to wielu pokończyłoby studia.

Bez tego - w wieku 15 lat nie kumali tabliczki mnożenia. Podobnie byłoby z szachami, gdyby ukierunkować dzieci od małego i wpoić im przyzwyczajenie do systematycznej pracy w tej dziedzinie. A właściwie w przykładzie z tysiącem szachistów - to wyobrażam sobie, że te godziny i lata ktoś ciągle pracuje z nimi. Wtedy musiałyby być efekty.

adse
---


-
Wirtualny trening -- dla I Kat. szachowej

Autor : Arczakow , ANTONOW --- SZACHMATY -- 1975



-- Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Sf5! -- zugzwang

Gra przygotowana

1. --- Kc4 -- 2. Hxe4 - mat --- Wiazane trzy czarne bierki

Rozwiazanie

1. Sf5!
1. ... Kc4 -- 2. Sxe3 -- mat --- wiazanie trzy czarne bierki
1. ... e5 ---- 2. Hf7 --- mat
1. ... Wd4 -- 2. Se7 --- mat

------
------------
Na stronie http://www.szach.net

Autor: Jan HARTONG


--- Posunięcie białych , mat w 2 posunieciach --- #2

Rozwiązanie:

1. Wxd4! ----- grozi -- 2. Hxe4 - mat
1... Sd6, Gd3/d5 ----- 2. We4 --- mat
1... Sf6 --------------- 2. b8=H -- mat
1... Gf3, Hc2/g2 ---- 2. Hf4 --- mat
1... Gg2, Wg4, Sg3 --- 2. Sg4 --- mat

1... Gc2, Hf3/f5/f7/xf8/xh4 ---- 2. Wxd1X
1... Gb1 ------- 2. Wd2 --- mat
1... Gf5 -------- 2. Sf7 ---- mat
1... Hf4 --------- 2. Wxd1, Hxf4X
1... Wxd4+ ------ 2. Gxd4 --- mat

-----------
Nauka matowania dla I kat. szachowej
-
--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
----
Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Na jednym z forów szachowych powstał temat "dowody na istnienie talentu w szachach". Co wy o tym sądzicie? Moim zdaniem talent może być w muzyce, nie ma czegoś takiego jak talent w szachach. Ktoś trenuje to i są wyniki, ktoś nie trenuje to zwala winę na brak talentu.

Aleksander

Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Aby mieć większą orientację w temacie, odwiedziłem tamto forum szachowe i poznałem różne argumenty, a teraz spróbuję określić, co ja uważam. Widzę, że ty Artur upierałeś się tam, że nie istnieje coś takiego jak talent w szachach, a nasz demon_szybkości twierdził, że w żadnej sferze życia talent nie istnieje i jest to tylko wymówka tych, co zazdroszczą innym sukcesów, a sami nie pracują na niego i mówią słowa typu "Ty wygrywasz bo masz talent, a ja nie mam." W pełni się z tym zgodzę, wiele osób tak usprawiedliwia swoje porażki, zamiast przyznać się do braku zaangażowania w samodoskonalenie. Ale to, że talent nie istnieje, to jest już chyba przesada. Demon uważa, że wszystko można osiągnąć ciężkim treningiem i samozaparciem do stawania się lepszym, masz rację, ale zastanówmy się, czym jest talent? Uzdolnienie (talent) to wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Każdy może osiągnąć dzięki treningowi to, co chce, ale innym przychodzi to o wiele łatwiej, nie z tego powodu, że pracowali jeszcze ciężej tylko są właśnie utalentowani. Aby łatwiej wam było zrozumieć mój tok myślenia odniosę to na paru przykładach. Pierwszym przykładem będę ja i moje uzdolnienia matematyczne. Już od samego przedszkola, aż teraz po gimnazjum nie miałem problemów z matematyką, a nawet nigdy się jej w domu nie uczyłem, wszystko zapamiętywałem z lekcji, a czasami miewam uczucia, że ja ten sposób, który był przedstawiany na lekcji, wymyśliłbym sam. Nigdy nie uczyłem się na sprawdzian czy kartkówkę i prawie zawsze otrzymywałem same piątki. A teraz weźmy dla przykładu osobę, która takich zdolności nie ma. Oczywiście, przy ciężkim treningu wreszcie zrozumie na czym to polega, ale będzie musiał poświęcić temu wiele czasu, gdzie ja nie poświęciłem go wcale. Drugim przykładem odniosę się do osoby, wręcz nienormalnie uzdolnionej, której nazwiska teraz nie pamiętam. Potrafił on czytać lewym okiem lewą stronę, a prawym prawą, pamięta na pamięć około 1000 książek i wiele posiada też wiele innych zdolności. Gdybyśmy my starali się czytać książkę oboma oczami osobno, prawdopodobne jest, że po długim czasie byśmy się tego nauczyli, a co z zapamiętaniem 1000 książek na pamięć? Czuję, że nawet czytając każdą z nich po 100 razy nie zapamiętalibyśmy, więcej niż 100 stron, a po okresie 2 miesięcy, bez ponownego powtarzania nie pamiętalibyśmy prawie nic. Moim zdaniem to się nazywa prawdziwy talent, czyli zdolność, która czyni umysł jednej osoby, bardziej wyjątkową. A teraz zastanówmy się czy istnieje talent w szachach. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić co składa się na szachy. Jest to przede wszystkim: dobra wyobraźnia, długotrwała pamięć, znakomite liczenie wariantów (czyli pamięć krótkotrwała). Skoro już jeden z tych czynników uznaliśmy za talent, więc można powiedzieć, że talent do szachów istnieje. Ktoś po przeczytaniu i obejrzeniu partii w książce i na szachownicy zapamięta ją na pamięć za pierwszym razem, wraz ze wszystkimi komentarzami, dlaczego nie wolno zagrać tu, albo gdzie można było zagrać lepiej. Inny zaś będzie 5 raz oglądał partię i dalej będzie miał problemy z jej zapamiętaniem. To samo byłoby z wyobraźnią, jeden ma po prostu fantazje, jest marzycielem, a drugi posiada umysł ścisły, który wszystko musi mieć potwierdzone na przykładzie.To pewne, że temu pierwszemu łatwiej przyjdzie znajdowanie dobrych ruchów w partii, np. kombinacji. Mam nadzieję, że potwierdziłem słuszność mojej tezy i jestem ciekawy waszego zdania i odpowiedzi na ten post.

http://forum.chessnet.pl/thread-665.html
----


--
Wirtualny trening -- dla II kategorii szachowej!

Autor www.problemist.com -- Wladek
--------------------

Biale
matuja w 3 posunieciach -- #3 -- --- 1. Sc6! --- 1. d8=S!

Dwa -- Rozwiazania

Rozwiązanie: 1. d8=S! -- tempo
1. ... Kxd5 -- 2. S4c6
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat -- diagram -- 3

Rozwiązanie: 1. Sc6!+
1. ... Kf3 -- 2. Wg5
2. ... Kf2 -- 3. Wf4 - mat ---- diagram -- 2

1. ... Kxd5 -- 2. d8=S!
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat ---- diagram -- 3

_3

1. Sc6+ - Kf3 - 2. Wg5 - Ke2 - 3. Wf4# -- -- 1. d8=S! - Kxd5 - 2. Sc6 - Kd6 - 3. Wd4#

Rozwiazujacy ma dwa do wyboru rozwiazania 1. d8=S! ( z jedna siatka matowa )
, oraz 1. Sc6+ gdzie mamy dwie siatki matowe.
---
--
---

Szachy wirtualne sa ciekawe!

56 - P1181666
Autor zadania: Noam D. Elkies
Website Tim Krabbe (267) 16/11/2004
------------------


Biale matuja w 10 posunieciach -- #10

Noam D. Elkies
Website Tim Krabbe (267) 16/11/2004

Rozwiazanie

1. Ddxe5+ Ddxe5+ - 2. Dcxe5+ Dcxe5+
3. Dbxe5+ Dbxe5+ - 4. Daxe5+ Dfxe5+
5. Dfxe5+ Dgxe5+ - 6. Dgxe5+ Dhxe5+
7. Dhxe5+ Tcxe5+ - 8. Txe5+ Txe5+
9. Txe5+ - Dxe5+ - 10. Hxe5 - mat

Fairies Zadanie bajkowe
Ciekawa jest pozycja koncowa!
--- Trzeba sprawdzic...
--
--------

Zadanie pochodzi z konkursu Mistrzostw swiata _Brazylia 2009.

Slepjan , Benko 75JT , 2003



Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

1. Gh6+ -- Kd1
2. Hd7+ -- Gd6
3. Ha4+ -- Gc2
4. Hxh4 -- Gc5+



5. Hd4+! - Gxd4+
6. e3+ ----- Kd2
7. e3xd4+ - Kc3
8. d4xe5 wygrana



Reklama szachow jest prosta ( wystarczy podac odpowiednia,
ilosc diagramow by szachisci zainteresowani sie szachami}
zainteresowali sie pozycja szachowa.
Ten apel kieruje do osob ktore maja promowac i reklamowac szachy w Polsce.

--------------------------

--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
---
--
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

adse

1) Dobrze wyszkoleni szachiści bez talentu (lub z mniejszym talentem - jak my wszyscy) także stosują sztuczki niewidoczne dla innych
2) Piszesz, że akurat Judyta na pewno miała talent - u pozostałych nie jesteś pewien?

A może Judyta, jako najmłodsza, po prostu najdłużej pracowała, i najbardziej efektywnie - bo więcej doświadczenia nabytego ze starszymi siostrami miał trener, a także od najwcześniejszych lat miała okazję obserwować starsze siostry przy szachach - to zawsze największa frajda dla dziecka naśladować i próbować rywalizować ze starszym rodzeństwem - to i najwcześniej zaczęła robić postępy.
2a) Ironizujesz, a wiadomo, że mózg się rozwija w ćwiczonym zakresie (bez pracy/ćwiczenia jest wykorzystywany tylko w minimalnym stopniu)
2b) Twierdzisz, że ćwiczenia wspomagały wrodzony talent, a nie ma podstaw, żeby tak twierdzić. U każdego ćwiczenia będą rozwijać te cechy, w mniejszym lub większym stopniu, ale będą rozwijać. U każdego.

thinkerteacher napisał(a):Podejrzewam jednak, że jedynie Judyta była (jest) utalentowana, zaś Susan i Sofia "jedynie" uzdolnione.

Przy tym wątpisz w talent starszych sióstr Polgar - czyli podejrzewasz, że Zsuzsa (mistrzyni świata i 15-letnia liderka rankingu wśród kobiet) nie ma talentu, a jedynie jest uzdolniona;) Chyba się pogubiłeś we własnych przemyśleniach;)
3) nie ma z czym polemizować, to oczywiste oczywistości, które o niczym nie mówią poza tym, że ludzie w różnym stopniu przyswajają informacje i w różny sposób je wykorzystują.

Nie ma talentu szachowego:) Jest talent do pracy, talent do szybkiego uczenia się, talent do przetwarzania informacji, talent do skutecznego wykorzystywania ich, i jest zamiłowanie do szachów

adse

http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=5&t=3551&start=105

---
-
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
--
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Post przez adse

Może jakieś przykłady, kto na tym forum ma talent? I do czego w związku z tym może dojść/nie dojść? Żeby nie wyszło, że ten talent to jakaś iluzja, każdy o nim słyszał, widział nawet u kogoś, a potem zonk, prawie nikt nic konkretnego nie osiąga w szachach. Dopiero jak się komuś udaje - to wszystkowiedzący twierdzą, że na pewno musiał mieć ten talent. A przecież jeżeli ten talent istnieje, to chyba nie dotyczy jednego na milion?

adse

----------

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Post przez thinkerteacher

Nie mam pojęcia, kto może mieć na tym forum talent, ale podejrzewam, że osoby pokroju Carlsena, Karjakina oraz podobnych na pewno gdzieś go posiadają . I nie chodzi o to, czy się komuś uda, lecz ile energii i czasu na to straci. Osoba, która straci 100 kW i 100 minut na rozwiązanie 100 zadań na pewno nie pracuje efektywniej niż osoba, która ta zadania rozwiązała w czasie 20 minut z wydatkiem energetycznym 10kW.

Powtarzam po raz kolejny: TALENT to nie tylko samo osiągnięcie wysokiego poziomu. Talent to taki cudownie prosty leń, który mniej więcej robi dużo z niczego: to znaczy - zamiast się zmęczyć, zrobi i pójdzie spać (albo coś robić innego).

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
--
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Daniel

W ostatniej "Panoramie szachowej" jest wywiad z arcymistrzem Mateuszem Bartelem. IM Jacek Bielczyk zadał mu pytanie:

- A co jest ważniejsze, praca czy talent, i w jakiej proporcji?.
- Bez dwóch zdań, najważniejsza jest praca. Talent to tylko, jak ktoś kiedyś powiedział, 1% mistrzostwa. Można to ująć jeszcze inaczej - liczy się talent, ale talent do pracy. Wbrew pozorom posiada go zupełnie niewiele osób.

Daniel

-----------
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

rutra

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

thinkerteacher

rutra napisał(a):A no właśnie, ciekawi mnie kto jeszcze się ze mną zgadza. Jeśli chodzi o inne zmienne to to jest właśnie wyjaśnienie dlaczego jedni grają 20 lat i mają III/II a inni przy tym samym czasie IM/GM. Po prostu jeden trenuje np. 10h dziennie a drugi dwie i to nieregularnie.

Bardzo proste wyjaśnienie

1) ci co GRAJĄ 20 lub więcej lat zatrzymują się na poziomie 3, 2 czy niekiedy 1 kategorii. Czemu? Bo grają a nie zajmują sie zawodowo (profesjonalnie) szachami. Sama gra (granie) nie oznacza stałego wzrostu siły gry - gdyby tak było to ludzie, którzy rozegrali 60-100 tysięcy gier (np. na kurniku) byliby arcymistrzami światowego formatu.

2) Inni co NIE TYLE grają, ile profesjonalnie ćwiczą - dochodzą do poziomu IM lub GM. Nie robią tego jednak "dla zabawy", tylko zwykle mają bardzo silną motywację i wytrwałość w dążeniu do celu.

3) Oczywiście trening (i to efektywny) jest silnym predyktorem (wyznacznikiem) możliwych maksymalnych osiągnięć, ale tutaj jest użyty niezbyt właściwie . To, że ktoś trenuje 10 godz dziennie (ciekawe czy po miesiącu ma siłę wstać z łóżka), nie oznacza, że inna osoba trenująca po 2 godziny dziennie nie zajdzie (w tym samym czasie) tak samo daleko - albo jeszcze dalej, od tego "maniaka szachowego"

http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

thinkerteacher
---
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

adse

Akurat to co prezentuje Rutra, to nie cynizm, tylko humor:) Warto czasem podejść z humorem do tematu szachów, zamiast się śmiertelnie poważnie irytować. W końcu nie jesteśmy zawodowcami, więc to co robimy to jest hobby, przyjemność, luz, i humoru nie może zabraknąć

adse

--
[quote="wladek"]Szachowy talent: dowody na jego istnienie

adse

Akurat to co prezentuje Rutra, to nie cynizm, tylko humor:) Warto czasem podejść z humorem do tematu szachów, zamiast się śmiertelnie poważnie irytować. W końcu nie jesteśmy zawodowcami, więc to co robimy to jest hobby, przyjemność, luz, i humoru nie może zabraknąć

adse

--

-
Wirtualne treningi --- dla Polskiej Kadry!

126 - P1107657
Autor : Marjan Kovacevic -- mistrz swiata w dwuchodowkach!
Deutsche Schachzeitung 1974
(2a) Mat Plus 12 10-12/2009
---------


Mat w 2 posunieciach -- #2

Rozwiazanie jest na diagramach!

_3
siatka matowa --- 2. Wxa8 - mat ----- ----- siatka matowa ---- 2. c7 - mat

Polska Kadra ma zadanie szachowe -- do rozwiazania.
--
---
-- Panorama SZACHOWA

Kombinacje!

Flierl - Beker -- Niemcy 2006- 2007
--------
_2
Biale
zamatowaly w 5 posunieciach -- #5 --- -- oto siatka matowa --- 5. Hh8 - mat

--------
--
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3#

Zapraszam na http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
---
----
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

schranz

Rutra ten ziomek o którym Tobie mówiłem był mówiąc kolokwialnie tępy. Wiedzieli o tym wszyscy i wiedział o tym on sam, powtarzał mi: "Tobie to szybko do głowy wchodzi, mi niestety nie", miał słabą inteligencję i pamięć, ze wszystkim miał problem a pracował więcej niż inni. Uczył się w domu dodatkowo czytać a nadal czytał po sylabie w drugiej klasie podstawówki, kiedy inne dzieci nie musiały poświęcać dodatkowego czasu i czytały płynnie. Kiedy nauczyciel wyjaśniał jakieś nowe zagadnienie inni łapali w lot a on nie mógł a starał się z całych sił, było widać to po nim. Nie rozumiem dlaczego uważasz, że w innych dziedzinach jest talent a w szachach nie? Gwarantuję Ci, że tamten ziomuś w kilka godzin nie nauczyłby się żadnego debiutu do 10 ruchu a kto inny opanowałby to w kilka min. On był anty talentem a więc muszą istnieć osoby bardziej utalentowane. To jest naturalne, że niektórzy rodzą się orłami a inni wróblami . Różne predyspozycje umysłowe jak pamięć i inteligencja (chyba nie zaprzeczysz, że jedni mają lepsze a inni gorsze) składają się na talent szachowy np. taki Waitzkin obserwował grę ludzi w parku i po 1 obserwacji sam zrozumiał i zapamiętał zasady a inni potrzebują na to wiele czasu. Jedną dziewczynę uczyłem reguł gry w szachy 1 godz. a inną 15 min, bo jedna w lot zapamiętywała a druga choć chciała nie umiała - warunki i praca były identyczne, więc jest to ewidentnym dowodem na to, że jedna z osób była bardziej utalentowana a druga mniej.

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

rutra

Cóż to trzeba w takim razie do tematu podejść inaczej. Może trochę namieszałem. Rzeczą oczywistą jest, że jeśli dwie osoby w wieku powiedzmy 15 lat za to samo się zabiorą + ten sam trening i warunki to niekoniecznie zdobędą wysoki poziom. Chodzi mi bardziej o coś takiego, żeby zacząć porównywać w wieku powiedzmy 3 lat kiedy wszystko się dopiero zaczyna kształtować cały proces myślenia itp. Jeśli ktoś jest leniem, nic się nie uczy to w wieku 15 lat ciężko mu będzie się nauczyć nowego języka obcego, ciężej niż temu, który się uczył zna już 3 języki obce i czwarty łatwiej mu przyjdzie niż temu co wcale nie potrafi. Dlatego uważam, że na osiągnięcia sióstr Polgar wpływ miał katorżniczy trening w najmłodszych latach, potem proces myślenia się tak wykształcił, że wiedza łatwiej była przyswajana. No i jestem niemal pewny, że zaczynając od tak młodego wieku każdy może osiągnąć wysoki poziom (mówiąc każdy mam na myśli każdego kto może, kto nie ma naturalnych przeciwności jakieś upośledzenie itp.).
Najbliższy planowany turniej

W trakcie:

Kim Ung-yong, IQ 210

"Oficjalnie, koreański fizyk jest człowiekiem z najwyższym zweryfikowanym IQ, spośród wszystkich żyjących ludzi na świecie. Kim Ung-yong urodził się 7 marca 1963 w Korei Południowej. Miał trzy lata był w stanie rozwiązywać trudne zadania matematyczne - z wykorzystaniem rachunku różniczkowego i całkowego. Przed swoimi czwartymi urodzinami mówił po japońsku, koreańsku, niemiecku i angielsku. 2 listopada 1967 roku, mając cztery lata, wystąpił w japońskiej telewizji, gdzie prezentował swoje umiejętności matematyczne i lingwistyczne.

Kiedy miał siedem lat, został poproszony przez NASA o pomoc w badaniach prowadzonych przez amerykańską agencję kosmiczną. Studiował na wielu uczelniach świata - m. in. na uniwersytecie stanowym w Kolorado. W roku 1978 powrócił do Korei, gdzie kontynuuje badania rozpoczęte przez NASA."

Chyba oczywiste jest rutra, że ów dzieciak ciężką, wieloletnią pracą nie nabył tych umiejętności, tylko przyswajał je wielokrotnie szybciej i lepiej niż inne dzieci (za sprawą wszechstronnego talentu), zgadzasz się? Dlaczego jeśliby ten super mózg zajął się szachami nie opanowałby ich znacznie szybciej i lepiej niż jego rówieśnicy? Co, szachy są jakieś gorsze? Skoro "łykał" inne dziedziny na poziomie i z prędkością jakie innym ludziom nawet się śnią, to chyba oczywiste jest, że z szachami byłoby tak samo?

Edycja: Jak rutra wyjaśnisz poniżej opisane fenomenalne talenty? (niech zgadnę: "Te dzieciaki w ukryciu przed rodzicami wykonywały tytaniczną pracę". )

"Morphy mając 6 lat, nauczył się ruchów bierek obserwując rywalizację ojca ze stryjem, podobnie Tal – patrząc na grających w poczekalni gabinetu lekarskiego ojca.

O tym, że 4-letni Capablanca umie już grać, przekonał się jego ojciec, gdy podczas kolejnych partii z przyjacielem, wykonał nieprawidłowy ruch Skoczkiem, na co malec zwrócił uwagę grającym.

Rodzice Kasparowa, którzy lubili wieczorami rozwiązywać zadania szachowe, nie mieli jeszcze zamiaru zapoznawać swojego 6-letniego syna z tajnikami gry, tym bardziej że planowali dla niego karierę muzyczną. Jakież było ich zdziwienie, gdy chłopczyk pokazał im rozwiązanie zadania, z którym nie mogli sobie poradzić.

Oto co napisał w jednej ze swoich książek Samuel Reshevsky (Rzeszewski), urodzony w Ozorkowie w biednej rodzinie żydowskiej: „Pytano mnie często, jak to możliwe, że jako dziecko grałem tak dobrze w szachy. Oczywiście nie umiałem odpowiedzieć. Umiałem śpiewać i grać w szachy, ale nie wiedziałem skąd i dlaczego mam taki talent. Śpiewałem, gdyż śpiew sprawiał mi przyjemność, a w szachy grałem z tego samego powodu. To było wszystko, co mogłem powiedzieć na ten temat. Nigdy nie uczyłem się gry w szachy. Byłem zresztą na to za młody. Obserwowałem natomiast grę mojego ojca. Mając 4 lata grałem dostatecznie silnie, by pokonać większość szachistów w naszym miasteczku. W wieku 6 lat grałem już z wieloma polskim mistrzami w Łodzi i w Warszawie, m.in. również z arcymistrzem Akibą Rubinsteinem."

schranz

------------

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Postprzez Zenek » dzisiaj, 02:18
Nie czytałem całego wątku zatem mam nadzieję, że nie będę się po kimś powtarzał. Jak podają, Magnus Carlsen już jako kilkulatek wyliczał z pamięci wszystko co się dało, nawet listę kilkuset gmin Norwegii z ich głównymi miastami, powierzchnią i liczbą mieszkańców. Na pewno jego ponadprzeciętna pamięć miała także swoje przełożenie w szybszej i efektywniejszej nauce szachów. Twierdzenie, że nie ma on żadnego talentu i każdy inny dzieciak na jego miejscu robiłby takie postępy i osiągnął taki poziom jest bez sensu. Powtarzany ciągle przykład sióstr Polgar też średnio trafiony, bo uczone podobnymi metodami, w podobnych warunkach doszły do całkiem różnych poziomów gry. Zdecydowanie najlepsza była Judit ze szczytowym rankingiem 2735 ELO, reszta pozostała daleko w tyle.
P.S. Patrząc na wyniki sondy domyślam się, że rutra ma tu 3 konta.
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.

Zenek

----
-
Wirtualne szkolenie dla I kategorii szachowej!

Koncowka z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --


-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat Beniowskiego!!
Warto takie zadania poznac i rowniez zanotowac na diagramie siatke matowa.

Byly mistrz swiata Garri Kasparow w swojej ksiazce Kasparow uczy grac w szachy
zalicza je do swoich najbardziej ulubionych studiow.

Powyzsza ksiazke polecam dla instruktorow szachowych
i szachistow ktorzy mysla powaznie o postepie w edukacji szachowej.
-
--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
--
--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
-
---

Szkolenie wirtualne --- dla wszystkich!
-------
106 - P1146760
Autor : Viktor Melnichenko
Tschoritschnik 2003
Metlizki-60 Spezielle ehr. Erw.
-----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiaznia widoczne na diagramach szachowych / brak chinszczyzny...

3
---- ----- Siatka matowa po 3 posunieciach ---- ----- siatka matowa po 3 pos.

Jeden ze sposobow prowadzenia --- edukacji szachowej.
W Polsce malo stosowany , trenerzy maja klopoty z diagramami!
-
--
http://szachista.net.pl/
----

Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3#

Zapraszam na http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
--
-----
--
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3#

Zapraszam na http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
--
--

Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Na jednym z forów szachowych powstał temat "dowody na istnienie talentu w szachach". Co wy o tym sądzicie? Moim zdaniem talent może być w muzyce, nie ma czegoś takiego jak talent w szachach. Ktoś trenuje to i są wyniki, ktoś nie trenuje to zwala winę na brak talentu.

Aleksander

Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Aby mieć większą orientację w temacie, odwiedziłem tamto forum szachowe i poznałem różne argumenty, a teraz spróbuję określić, co ja uważam. Widzę, że ty Artur upierałeś się tam, że nie istnieje coś takiego jak talent w szachach, a nasz demon_szybkości twierdził, że w żadnej sferze życia talent nie istnieje i jest to tylko wymówka tych, co zazdroszczą innym sukcesów, a sami nie pracują na niego i mówią słowa typu "Ty wygrywasz bo masz talent, a ja nie mam." W pełni się z tym zgodzę, wiele osób tak usprawiedliwia swoje porażki, zamiast przyznać się do braku zaangażowania w samodoskonalenie. Ale to, że talent nie istnieje, to jest już chyba przesada. Demon uważa, że wszystko można osiągnąć ciężkim treningiem i samozaparciem do stawania się lepszym, masz rację, ale zastanówmy się, czym jest talent? Uzdolnienie (talent) to wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Każdy może osiągnąć dzięki treningowi to, co chce, ale innym przychodzi to o wiele łatwiej, nie z tego powodu, że pracowali jeszcze ciężej tylko są właśnie utalentowani. Aby łatwiej wam było zrozumieć mój tok myślenia odniosę to na paru przykładach. Pierwszym przykładem będę ja i moje uzdolnienia matematyczne. Już od samego przedszkola, aż teraz po gimnazjum nie miałem problemów z matematyką, a nawet nigdy się jej w domu nie uczyłem, wszystko zapamiętywałem z lekcji, a czasami miewam uczucia, że ja ten sposób, który był przedstawiany na lekcji, wymyśliłbym sam. Nigdy nie uczyłem się na sprawdzian czy kartkówkę i prawie zawsze otrzymywałem same piątki. A teraz weźmy dla przykładu osobę, która takich zdolności nie ma. Oczywiście, przy ciężkim treningu wreszcie zrozumie na czym to polega, ale będzie musiał poświęcić temu wiele czasu, gdzie ja nie poświęciłem go wcale. Drugim przykładem odniosę się do osoby, wręcz nienormalnie uzdolnionej, której nazwiska teraz nie pamiętam. Potrafił on czytać lewym okiem lewą stronę, a prawym prawą, pamięta na pamięć około 1000 książek i wiele posiada też wiele innych zdolności. Gdybyśmy my starali się czytać książkę oboma oczami osobno, prawdopodobne jest, że po długim czasie byśmy się tego nauczyli, a co z zapamiętaniem 1000 książek na pamięć? Czuję, że nawet czytając każdą z nich po 100 razy nie zapamiętalibyśmy, więcej niż 100 stron, a po okresie 2 miesięcy, bez ponownego powtarzania nie pamiętalibyśmy prawie nic. Moim zdaniem to się nazywa prawdziwy talent, czyli zdolność, która czyni umysł jednej osoby, bardziej wyjątkową. A teraz zastanówmy się czy istnieje talent w szachach. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić co składa się na szachy. Jest to przede wszystkim: dobra wyobraźnia, długotrwała pamięć, znakomite liczenie wariantów (czyli pamięć krótkotrwała). Skoro już jeden z tych czynników uznaliśmy za talent, więc można powiedzieć, że talent do szachów istnieje. Ktoś po przeczytaniu i obejrzeniu partii w książce i na szachownicy zapamięta ją na pamięć za pierwszym razem, wraz ze wszystkimi komentarzami, dlaczego nie wolno zagrać tu, albo gdzie można było zagrać lepiej. Inny zaś będzie 5 raz oglądał partię i dalej będzie miał problemy z jej zapamiętaniem. To samo byłoby z wyobraźnią, jeden ma po prostu fantazje, jest marzycielem, a drugi posiada umysł ścisły, który wszystko musi mieć potwierdzone na przykładzie.To pewne, że temu pierwszemu łatwiej przyjdzie znajdowanie dobrych ruchów w partii, np. kombinacji. Mam nadzieję, że potwierdziłem słuszność mojej tezy i jestem ciekawy waszego zdania i odpowiedzi na ten post.

http://forum.chessnet.pl/thread-665.html
---
--
---
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
----
---
--
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3#

Zapraszam na http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
---
---
:--

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

oniek

thinkerteacher napisał

Można określić to w taki sposób, a można pomyśleć, że chcę zmotywować . Jak dla mnie takie poziomy są poza naszym zasięgiem. Nie znam NIKOGO, kto osiągnął poziom 2100-2200, kto nie poświęcił się szachom na co najmniej kilka dobrych lat. Przez poświęcenie nie rozumiem treningu kilka godzin tygodniowo, tylko co najmniej kilkanaście (21-28/tydzień). Jeśli komuś zniszczyłem iluzję, to jest mi bardzo miło. Nie warto mieć złudzeń, które nazywmy marzeniami. Potem cierpi się jeszcze bardziej.

Nigdy nie pracowałem systematycznie tak jak to opisałeś a mam solidnego km powyżej 2200.Wywodzę się z wrocławskiego środowiska szachowego i wielu jest takich jak ja.Powiem więcej,niewielu tak ciężko trenuje.Znam np zawodnika który w życiu nie przeczytał książki szachowej , co nie przeszkodziło mu w szczytowej formie osiągnąć ponad 2100.Przykładów mogę podać wiele...Swoimi postami zniechęcasz potencjalnie dobrych w przyszłości szachistów za bardzo wszystko komplikując.Nasuwa się pytanie: skąd progresja? Praktyka.Trzeba grać grać i jeszcze raz grać w realu partie szybkie , klasyczne ,uczęszczać na grupowe zajęcia z instruktorem i to nie tyle chodzi o zdobycie jakiejś spektakularnej wiedzy a bardziej o obycie, korektę błędów,wymianę poglądów z innymi uczestnikami treningu.Podejście do granych partii ma być w miarę możliwości profesjonalne czyli koncentracja i wykorzystywanie czasu do namysłu.Partie w necie wykorzystywać do ogrywania i szlifowania schematów debiutowych.Jeden ma do gry w szachy większe predyspozycje drugi mniejsze ale myślę że każdy może dojść do 2000 a większość do 2100.A jak nie należy traktować szachów to spytajcie rutry,popełnia chyba wszystkie możliwe błędy ....
Podsumowując- mniej filozofowania więcej gry,szachy mają sprawiać przyjemność.

oniek

---------
-------------------
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

thinkerteacher

rutra

Dzięki demon za analize. "Teraz więc pora pozbyć się przewagi skoczka!" to tak jak w Rudniku... no pomęczyłem się po 10 minut myślałem aby się obronić przed matem, czas najwyższy podłożyć wieże. To już wiem dokładniej nad czym popracować przez najbliższe dni/tygodnie. Postaram się te błędy wyeliminować.

brelo>> myślę, że na 16 stron tematu jedna strona offtopu nie zaszkodzi. Ponadto osoba bez talentu (pracowitości) nie analizuje partii i takie są później efekty. To jest tylko 10 partii P'15, ale u mnie tego jest multum. Na turnieju P'15 z cztery w Rudniku P'90+30 trzy. Po prostu muszę się nauczyć jak realizować dużą przewage i jak nie podstawiać.

Odpowiedz

Ja dzięki rozgrywaniu większej ilości partii na FICS - głównie tych na 30 i 45 minut nauczyłem się tego, aby nie dawać komuś za darmo materiału - jak już muszę oddać (bo mnie przycisnął w wyniku mojej słabszej gry - ale nie podstawki!), to w porządku: oddam to co muszę (aby pozycja całkiem się nie posypała). Myślę, że kolejność (proporcje) powinny być na ten moment odwrotne: muszę się nauczyć jak nie podstawiać i przy okazji jak realizować dużą przewagę. Czemu? Jeśli nie będziesz podstawiał to przegrywanie partii będzie dużo, dużo trudniejsze (możesz przegrać jedynie przez pozycyjny ścisk). Jeśli na dodatek stopniowo będziesz szukał kontry przeciwnika i tworzył swój plan, to wtedy realizacja przewagi - zwłaszcza dużej - nie powinna być ŻADNYM problemem. Zacznie być dopiero wówczas, gdy będzie ona niewielka, a jeszcze bardziej - gdy będzie to bardzo dynamiczna pozycja z obustronnymi szansami (atakiem). Jak chcesz to możemy się umówić, że będziesz odkładał do skarbonki (dawniej były popularne "świnki") monetę - 5 lub 10 groszy za KAŻDĄ podstawkę w każdej partii. Chodzi o podstawkę niewymuszoną: czyli sam dajesz przeciwnikowi możliwość zdobycia materiału albo też bronisz się w taki sposób, że nie zapobiegasz groźbie lub odpierając jedną z gróźb sam pozwalasz na realizację innej. Zgoda? Wtedy za 6-10 miesiący będę albo bardzo bogaty, albo ty zaczniesz grać dużo bardziej uważnie .

Dla mnie dużym WYZWANIEM jest granie na 3 lub 5 minut jako forma dodatkowego (!) treningu, w taki sposób, aby nie podstawiać materiału i reagować na proste 1-2 ruchowe groźby. Uwierz mi, że w przypadku bardzo mocno ograniczonego czasu do namysłu - wtedy szybko widać różnicę między graczem, który natychmiast dostrzega groźby i wie jak na nie trzeba reagować... od gracza, który odkrywa groźby i dopiero na bieżąco wymyśla (!) co można z tym fantem zrobić. Zapytaj kolegę Brelo - już on coś o tym wie: jak trudno grać czysto i szybko (nawet bez specjalnych fajerwerków strategicznych).

Ta analiza, którą wyżej przedstawiłem to tylko wierzchołek góry lodowej. Mogę się założyć, że w 80-85% przypadków w partiach granych na co najmniej 15 minut na zawodnika - o wyniku twoich gier decydowała przede wszystkim taktyka (podstawki, proste uderzenia taktyczne i nieco rzadziej - kombinacje), a nie strategia. A już wielokrotnie udowadniano, że bez czystej gry nie jest możliwe uzyskanie wysokiego poziomu: nawet jeśli będziemy tworzyli cudowne, supergłębokie plany strategiczne - to 1-2 ruchowe podstawki wszystko natychmiast zrujnują. Najbardziej jest to widoczne, gdy gra się z krzemowym przeciwnikiem na odpowiednio wysokim poziomie: wtedy szybciutko widać jak przewaga materialna drastycznie się zwiększa.
------------
---
Szachowy talent: dowody na jego istnienie
przez thinkerteacher

Jeśli nie masz argumentów MERYTORYCZNYCH, a chcesz zdyskredytować lub ośmieszyć osobę z którą dyskutujesz, wówczas wrzucasz taką wstawkę: "bo ty to z Google masz wiedzę", "jak będziesz starszy to pogadamy", "nie masz pojęcia o temacie", "gdybyś miał wyższy ranking to byś mógł dyskutować" i inne tego typu.

Google - podobnie jak Internet - jest potężnym narzędziem, niemniej trzeba umieć z niego korzystać. Można bowiem znaleźć zarówno złoto jak i gówno (kolokwialnie mówiąc). Trzeba umieć jedno od drugiego odróżnić i krytycznie wybierać materiały, które mogą być naprawdę użyteczne od tych, które nadają się jedynie jako makulatura na skup (po wydrukowaniu).

Moi krytycy mają tego pecha, że bardzo rzadko posługują się merytorycznymi argumentami (zwłaszcza, gdy dyskusja zaczyna nabierać sensu), a jeszcze bardziej wychodzi ich poziom (kultury dyskusji), gdy pada prośba o podanie argumentów, które pokazują całkowity brak słuszności moich hipotez.

Nie sztuką jest powiedzieć, że "jesteś głupi i twoje hipotezy też", ale sztuką jest wspólnie dochodzić do nowych, ciekawych, oryginalnych koncepcji, twórczo się spierać i odkrywać nowe związki, możliwości czy też pogłębiać wiedzę, którą posiadamy obecnie. Niestety niewielu to potrafi, co na każdym kroku widać. Ci co potrafią zwykle wydają książki lub piszą artykuły. Ja akurat prowadzę bloga, bo tutaj poza nielicznymi wyjątkami nie ma z kim dyskutować - albo nikomu się nie chce, albo jak już się chce to dyskutanci mają nikłą wiedzę czy też trzymają się jedynie swojej koncepcji, pomimo że argumenty wyraźnie wskazują, że być może warto na chwilę zarzucić swoje poglądy, by przyjrzeć się im z boku. I wreszcie są "twórczy" dyskutanci, którzy jako jedyni mają rację i monopol na prawdę, więc wszystko co nie pasuje pod ich teorie i hipotezy (a raczej pewniki!) jest do skasowania.
---------

Kiedys okreslilem , ze wiekszosc na forum www.szachowe.pl --
to -- piaskownica szachowa
Taki mamy poziom zrozumienia Szachow w Polsce....
Chcemy dyskutowac o szachach , ale bez Szachow
--
--------

Wirtualny trening -- dla I Kat. szachowej

Autor : Arczakow , ANTONOW --- SZACHMATY -- 1975



-- Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Sf5! -- zugzwang

Gra przygotowana

1. --- Kc4 -- 2. Hxe4 - mat --- Wiazane trzy czarne bierki

Rozwiazanie

1. Sf5!
1. ... Kc4 -- 2. Sxe3 -- mat --- wiazanie trzy czarne bierki
1. ... e5 ---- 2. Hf7 --- mat
1. ... Wd4 -- 2. Se7 --- mat

------
------------
Na stronie http://www.szach.net

Autor: Jan HARTONG


--- Posunięcie białych , mat w 2 posunieciach --- #2

Rozwiązanie:

1. Wxd4! ----- grozi -- 2. Hxe4 - mat
1... Sd6, Gd3/d5 ----- 2. We4 --- mat
1... Sf6 --------------- 2. b8=H -- mat
1... Gf3, Hc2/g2 ---- 2. Hf4 --- mat
1... Gg2, Wg4, Sg3 --- 2. Sg4 --- mat

1... Gc2, Hf3/f5/f7/xf8/xh4 ---- 2. Wxd1X
1... Gb1 ------- 2. Wd2 --- mat
1... Gf5 -------- 2. Sf7 ---- mat
1... Hf4 --------- 2. Wxd1, Hxf4X
1... Wxd4+ ------ 2. Gxd4 --- mat

-----------
Nauka matowania dla I kat. szachowej
-
--
-----

Zadanie pochodzi z konkursu Mistrzostw swiata _Brazylia 2009.

Slepjan , Benko 75JT , 2003



Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

1. Gh6+ -- Kd1
2. Hd7+ -- Gd6
3. Ha4+ -- Gc2
4. Hxh4 -- Gc5+



5. Hd4+! - Gxd4+
6. e3+ ----- Kd2
7. e3xd4+ - Kc3
8. d4xe5 wygrana



Reklama szachow jest prosta ( wystarczy podac odpowiednia,
ilosc diagramow by szachisci zainteresowani sie szachami}
zainteresowali sie pozycja szachowa.
Ten apel kieruje do osob ktore maja promowac i reklamowac szachy w Polsce.

--------------------------

--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
---
---
--------
--
Wirtualne szkolenie dla I kategorii szachowej!

Koncowka z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --


-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat Beniowskiego!!

-----
Warto takie zadania poznac i rowniez zanotowac na diagramie siatke matowa.

Byly mistrz swiata Garri Kasparow w swojej ksiazce Kasparow uczy grac w szachy
zalicza je do swoich najbardziej ulubionych studiow.

Powyzsza ksiazke polecam dla instruktorow szachowych
i szachistow ktorzy mysla powaznie o postepie w edukacji szachowej.
--
--
Masz 9 letniego synkaN--
-- Panorama SZACHOWA

Kombinacje!

Flierl - Beker -- Niemcy 2006- 2007
--------
_2
Biale
zamatowaly w 5 posunieciach -- #5 --- -- oto siatka matowa --- 5. Hh8 - mat

-----
-
Wirtualny trening -- dla I Kat. szachowej

Autor : Arczakow , ANTONOW --- SZACHMATY -- 1975



-- Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Sf5! -- zugzwang

Gra przygotowana

1. --- Kc4 -- 2. Hxe4 - mat --- Wiazane trzy czarne bierki

Rozwiazanie

1. Sf5!
1. ... Kc4 -- 2. Sxe3 -- mat --- wiazanie trzy czarne bierki
1. ... e5 ---- 2. Hf7 --- mat
1. ... Wd4 -- 2. Se7 --- mat

------
Na stronie http://www.szachachista.com

Autor: Jan HARTONG



Posunięcie białych , mat w 2 posunieciach --- #2

Rozwiązanie:

1. Wxd4! ----- grozi -- 2. Hxe4 - mat
1... Sd6, Gd3/d5 ----- 2. We4 --- mat
1... Sf6 --------------- 2. b8=H -- mat
1... Gf3, Hc2/g2 ---- 2. Hf4 --- mat
1... Gg2, Wg4, Sg3 --- 2. Sg4 --- mat

1... Gc2, Hf3/f5/f7/xf8/xh4 ---- 2. Wxd1X
1... Gb1 ------- 2. Wd2 --- mat
1... Gf5 -------- 2. Sf7 ---- mat
1... Hf4 --------- 2. Wxd1, Hxf4X
1... Wxd4+ ------ 2. Gxd4 --- mat

-----------
Nauka matowania dla I kat. szachowej
-
-

Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!

http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
---

Szachy wirtualne sa ciekawe!

56 - P1181666
Autor zadania: Noam D. Elkies
Website Tim Krabbe (267) 16/11/2004
------------------


Biale matuja w 10 posunieciach -- #10

Noam D. Elkies
Website Tim Krabbe (267) 16/11/2004

Rozwiazanie

1. Ddxe5+ Ddxe5+ - 2. Dcxe5+ Dcxe5+
3. Dbxe5+ Dbxe5+ - 4. Daxe5+ Dfxe5+
5. Dfxe5+ Dgxe5+ - 6. Dgxe5+ Dhxe5+
7. Dhxe5+ Tcxe5+ - 8. Txe5+ Txe5+
9. Txe5+ - Dxe5+ - 10. Hxe5 - mat

Fairies Zadanie bajkowe
Ciekawa jest pozycja koncowa!
--- Trzeba sprawdzic...
--
Ps.
Do edukacji szachowej -- sa potrzebne Szachy Diagramowe
ktore widzimy na diagramach w ksiazkach szachowych.
Szachy diagramowe -- to nic innego tylko wizualnie to samo co widzimy przy transmisji z turnieju szachowego....
Jakosc Szachow Diagramowych jest bardzo wazna... przedewszystkim czytelnosc i latwosc obslugi.
-------
--
Wirtualny trening -- dla II kategorii szachowej!

Autor www.problemist.com -- Wladek
--------------------

Biale
matuja w 3 posunieciach -- #3 -- --- 1. Sc6! --- 1. d8=S!

Dwa -- Rozwiazania

Rozwiązanie

1. d8=S! -- tempo
1. ... Kxd5 -- 2. S4c6
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat -- diagram -- 3

Rozwiązanie: 1. Sc6!+
1. ... Kf3 -- 2. Wg5
2. ... Kf2 -- 3. Wf4 - mat ---- diagram -- 2

1. ... Kxd5 -- 2. d8=S!
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat ---- diagram -- 3

_3

1. Sc6+ - Kf3 - 2. Wg5 - Ke2 - 3. Wf4# -- -- 1. d8=S! - Kxd5 - 2. Sc6 - Kd6 - 3. Wd4#

Rozwiazujacy ma dwa do wyboru rozwiazania 1. d8=S! ( z jedna siatka matowa )
, oraz 1. Sc6+ gdzie mamy dwie siatki matowe.

-----

Poznaj! -- Siatki matowe w miniaturach

5 - P1144798
Autor : Tibor Balo
2923 Freie Presse 08/07/1988
-----------
_

Biale matuja w 4 posunieciach -- #4 -- ---- po pierwszym posunieciu -- 1. Sd5!

Rozwiazanie

1. Sd5! - grozi -- 2. Kc7 i 3 pos. Sb6 mat

1. Sd5! -- Gc4 - 2. Sc7+ Kb7
3. a8=H+ Kb6 - 4. Ga7 - mat --- diagram -- 2

1. Sd5 -- Kb7 - 2. a8=H+ - Kxa8
3. Kc7! - Gb7 - 4. Sb6 - mat ---- diagram -- 3

--------

_3

Diagram -- 2 -- 4. Ga7 - mat ---- ---- diagram - 3 ---- 3. Kc7 - Gb7 - 4. Sb6 - mat

http://www.softdecc.com/pdb/search.pdb?expression=COMMENTDATE>=20120920
----
Sposoby reklamy i edukacji szachowej na polskich stronach szachowych.
--
--
Nauka matowania juz od -- 5 roku zycia.

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
(zaczyna ten, kto jest na dole)
polecam młodzieży.
---------------------
_2

Biale matuja w 3 posunieciach -- #3 -- czyli , -- szach - szach -- mat

Rozwiazanie widac na Diagramie -- 2

------------

--
Wizyta Kasparowa w Polsce

W poniedziałkowy poranek Garri Kasparow odwiedził siedzibę Polskiego Związku Szachowego, w którym odbyło sie nagranie TVP1, poświęcone szachom i polityce. Wywiad z najbardziej chyba rozpoznawalnym szachistą świata przeprowadziła znana dziennikarka telewizyjna Barbara Włodarczyk, specjalizująca się w tematyce krajów byłego ZSRR.

Kasparow egzaminuje Piotra Murdzie

Garri Kasparow rozegrał także partię blitza z Piotrem Murdzią - aktualnym mistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Partia zakończyła się zwycięstwem Kasparowa. Jak powiedział w rozmowie po partii, sam rozwiązuje zadania szachowe, nie tylko studia oraz dwu- i trzychodówki, ale także samomaty, czym zaskoczył mistrza świata w solvingu.
--

-- Panorama SZACHOWA

Kombinacje!

Flierl - Beker -- Niemcy 2006- 2007
--------
_2
Biale
zamatowaly w 5 posunieciach -- #5 --- -- oto siatka matowa --- 5. Hh8 - mat

---
---

Zadanie pochodzi z konkursu Mistrzostw swiata _Brazylia 2009.

Slepjan , Benko 75JT , 2003



Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

1. Gh6+ -- Kd1
2. Hd7+ -- Gd6
3. Ha4+ -- Gc2
4. Hxh4 -- Gc5+



5. Hd4+! - Gxd4+
6. e3+ ----- Kd2
7. e3xd4+ - Kc3
8. d4xe5 wygrana



Reklama szachow jest prosta ( wystarczy podac odpowiednia,
ilosc diagramow by szachisci zainteresowani sie szachami}
zainteresowali sie pozycja szachowa.
Ten apel kieruje do osob ktore maja promowac i reklamowac szachy w Polsce.

--------------------------

--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
---
-
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!

http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
---
-
Wirtualne szkolenie dla I kategorii szachowej!

Koncowka z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --


-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat Beniowskiego!!
Warto takie zadania poznac i rowniez zanotowac na diagramie siatke matowa.

Byly mistrz swiata Garri Kasparow w swojej ksiazce Kasparow uczy grac w szachy
zalicza je do swoich najbardziej ulubionych studiow.

Powyzsza ksiazke polecam dla instruktorow szachowych
i szachistow ktorzy mysla powaznie o postepie w edukacji szachowej.
-
-----

Kompozycje szkoleniowe...
nadaja sie do konkursow rozwazaniowych , na ferie Zimowe

Szescio-raczki C. Mansfielda

C. Mansfield --- arcymistrz kompozycji szachowej
-----------------
_23

Mat w 2 posunieciach ------------------ mat w 2 pos. ------------------- mat w 2 pos.

- 1. Gc2 Kc4 2. Ge4 mat ----- 1. Wf6 Kd4 2. Wf5 mat --- 1. Gc3 Kc4 2. Ga2 mat

------------
56

Mat w 2 posunieciach ------------ mat w 2 pos. ------------- mat w 2 posunieciach

1. Gg6 Ke6 2. Ge4 mat ---- 1. Wc2 Ke4 2. Wc5 mat --- 1. Kf6 Kd4 2. Ke6 mat

Przestawiajac bialego Krola na odpowiednie miejsce uczymy sie matowac..
--
Poznajemy siatki matowe!
---
-
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Daniel

W ostatniej "Panoramie szachowej" jest wywiad z arcymistrzem Mateuszem Bartelem. IM Jacek Bielczyk zadał mu pytanie:

- A co jest ważniejsze, praca czy talent, i w jakiej proporcji?.
- Bez dwóch zdań, najważniejsza jest praca. Talent to tylko, jak ktoś kiedyś powiedział, 1% mistrzostwa. Można to ująć jeszcze inaczej - liczy się talent, ale talent do pracy. Wbrew pozorom posiada go zupełnie niewiele osób.

Daniel

-----------
Szachowy talent: dowody na jego istnienie

rutra

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

thinkerteacher

rutra napisał(a):A no właśnie, ciekawi mnie kto jeszcze się ze mną zgadza. Jeśli chodzi o inne zmienne to to jest właśnie wyjaśnienie dlaczego jedni grają 20 lat i mają III/II a inni przy tym samym czasie IM/GM. Po prostu jeden trenuje np. 10h dziennie a drugi dwie i to nieregularnie.

Bardzo proste wyjaśnienie

1) ci co GRAJĄ 20 lub więcej lat zatrzymują się na poziomie 3, 2 czy niekiedy 1 kategorii. Czemu? Bo grają a nie zajmują sie zawodowo (profesjonalnie) szachami. Sama gra (granie) nie oznacza stałego wzrostu siły gry - gdyby tak było to ludzie, którzy rozegrali 60-100 tysięcy gier (np. na kurniku) byliby arcymistrzami światowego formatu.

2) Inni co NIE TYLE grają, ile profesjonalnie ćwiczą - dochodzą do poziomu IM lub GM. Nie robią tego jednak "dla zabawy", tylko zwykle mają bardzo silną motywację i wytrwałość w dążeniu do celu.

3) Oczywiście trening (i to efektywny) jest silnym predyktorem (wyznacznikiem) możliwych maksymalnych osiągnięć, ale tutaj jest użyty niezbyt właściwie . To, że ktoś trenuje 10 godz dziennie (ciekawe czy po miesiącu ma siłę wstać z łóżka), nie oznacza, że inna osoba trenująca po 2 godziny dziennie nie zajdzie (w tym samym czasie) tak samo daleko - albo jeszcze dalej, od tego "maniaka szachowego"

http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

thinkerteacher

Szachowy talent: dowody na jego istnienie

Początkujący

Rutra proponuję kupić podręcznik do logiki (najlepszy jest samouczek Paprzyckiej:logika nie gryzie). Czy zdanie liczy się tylko talent do pracy = zdaniu- talent nie istnieje, jest tylko praca; bo tak chcesz to chyba ukazać ("talent do pracy innego talentu nie ma"). Gratuluję - świetna konkluzja. Dodatkowo nie znamy w jakim kontekście ktoś coś powiedział można też założyć, że Arcymistrz sam nie jest świadomy wartości talentu (oczywiście połączonego z ciężką pracą). Napewno nie do końca świadomie, ale jednak manipulujesz. Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją, zwykle śmierdzi. Jednak w przypadku talentu mamy doczynienia z powszechnymi obserwacjami, ja w swojej rodzinie to dobitnie zaobserwowałem, i tu nie chodzi o jakieś opinie ale empiryczne fakty.

Początkujący
-------
--
Proste prawdy .
przez fuszer

Rafcik napisał(a):
7. Ufaj intuicji. Najczęściej pierwszy ruch jaki przyjdzie Ci do głowy będzie dla Ciebie tym najlepszym.

Popieram w stu procentach. Często były to ruchy, o jakich bym nie pomyślał, albo nie zdążył policzyć.

Na pewno jednak kierowałbym powyższą zasadę do bardziej zaawansowanych szachistów, bo ci całkiem początkujący nie "nakarmili" jeszcze intuicji dobrymi danymi, a źle nauczona sieć neuronowa daje niestety wyniki dalekie od optymalnych

rutra napisał(a):
często tak robie i wtedy szybko kończe partie, przegrywam

Może przestudiowałeś za mało dobrych szachów. Intuicja rodzi się z doświadczenia, jest wypadkową naszej siły gry i zapamiętanych pozycji/motywów. Im więcej partii przeanalizujesz, tym więcej zostanie Ci w głowie pomysłów i metod działania mistrzów.
Próbuj grać jak najwięcej z dobrymi przeciwnikami, tłuczenie ciągle równych sobie albo słabszych w znacznie mniejszym stopniu rozwija intuicję. Oczywiście, że będziesz częściej przegrywać - ale zapamiętasz sobie, jak taki dobry gracz wykorzystał Twoje błędy, swoją przewagę, lepszą pozycję - albo jakiego zaklęcia użył do odparcia Twoich szaleńczych ataków, które wydawały Ci się przecież nie do powstrzymania

Pamiętajcie, że intuicja nie jest darem z niebios i nie powstaje z niczego. Dostarczcie jej jak najwięcej dobrych danych, a będzie wam służyć przez długie lata!

I coś ode mnie:

Realizacja planu powinna przebiegać z żelazną konsekwencją, bez względu na nieoczekiwane przeszkody (Emanuel Lasker)fuszer

---------
--
Wirtualny trening -- dla II kategorii szachowej!

Autor www.problemist.com -- Wladek
--------------------

Biale
matuja w 3 posunieciach -- #3 -- --- 1. Sc6! --- 1. d8=S!

Dwa -- Rozwiazania

Rozwiązanie: 1. d8=S! -- tempo
1. ... Kxd5 -- 2. S4c6
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat -- diagram -- 3

Rozwiązanie: 1. Sc6!+
1. ... Kf3 -- 2. Wg5
2. ... Kf2 -- 3. Wf4 - mat ---- diagram -- 2

1. ... Kxd5 -- 2. d8=S!
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat ---- diagram -- 3

_3

1. Sc6+ - Kf3 - 2. Wg5 - Ke2 - 3. Wf4# -- -- 1. d8=S! - Kxd5 - 2. Sc6 - Kd6 - 3. Wd4#

Rozwiazujacy ma dwa do wyboru rozwiazania 1. d8=S! ( z jedna siatka matowa )
, oraz 1. Sc6+ gdzie mamy dwie siatki matowe.
---
-
-

Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Na jednym z forów szachowych powstał temat "dowody na istnienie talentu w szachach". Co wy o tym sądzicie? Moim zdaniem talent może być w muzyce, nie ma czegoś takiego jak talent w szachach. Ktoś trenuje to i są wyniki, ktoś nie trenuje to zwala winę na brak talentu.

Aleksander

Talent w szachach - czy takie coś istnieje?

Aby mieć większą orientację w temacie, odwiedziłem tamto forum szachowe i poznałem różne argumenty, a teraz spróbuję określić, co ja uważam. Widzę, że ty Artur upierałeś się tam, że nie istnieje coś takiego jak talent w szachach, a nasz demon_szybkości twierdził, że w żadnej sferze życia talent nie istnieje i jest to tylko wymówka tych, co zazdroszczą innym sukcesów, a sami nie pracują na niego i mówią słowa typu "Ty wygrywasz bo masz talent, a ja nie mam." W pełni się z tym zgodzę, wiele osób tak usprawiedliwia swoje porażki, zamiast przyznać się do braku zaangażowania w samodoskonalenie. Ale to, że talent nie istnieje, to jest już chyba przesada. Demon uważa, że wszystko można osiągnąć ciężkim treningiem i samozaparciem do stawania się lepszym, masz rację, ale zastanówmy się, czym jest talent? Uzdolnienie (talent) to wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Każdy może osiągnąć dzięki treningowi to, co chce, ale innym przychodzi to o wiele łatwiej, nie z tego powodu, że pracowali jeszcze ciężej tylko są właśnie utalentowani. Aby łatwiej wam było zrozumieć mój tok myślenia odniosę to na paru przykładach. Pierwszym przykładem będę ja i moje uzdolnienia matematyczne. Już od samego przedszkola, aż teraz po gimnazjum nie miałem problemów z matematyką, a nawet nigdy się jej w domu nie uczyłem, wszystko zapamiętywałem z lekcji, a czasami miewam uczucia, że ja ten sposób, który był przedstawiany na lekcji, wymyśliłbym sam. Nigdy nie uczyłem się na sprawdzian czy kartkówkę i prawie zawsze otrzymywałem same piątki. A teraz weźmy dla przykładu osobę, która takich zdolności nie ma. Oczywiście, przy ciężkim treningu wreszcie zrozumie na czym to polega, ale będzie musiał poświęcić temu wiele czasu, gdzie ja nie poświęciłem go wcale. Drugim przykładem odniosę się do osoby, wręcz nienormalnie uzdolnionej, której nazwiska teraz nie pamiętam. Potrafił on czytać lewym okiem lewą stronę, a prawym prawą, pamięta na pamięć około 1000 książek i wiele posiada też wiele innych zdolności. Gdybyśmy my starali się czytać książkę oboma oczami osobno, prawdopodobne jest, że po długim czasie byśmy się tego nauczyli, a co z zapamiętaniem 1000 książek na pamięć? Czuję, że nawet czytając każdą z nich po 100 razy nie zapamiętalibyśmy, więcej niż 100 stron, a po okresie 2 miesięcy, bez ponownego powtarzania nie pamiętalibyśmy prawie nic. Moim zdaniem to się nazywa prawdziwy talent, czyli zdolność, która czyni umysł jednej osoby, bardziej wyjątkową. A teraz zastanówmy się czy istnieje talent w szachach. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić co składa się na szachy. Jest to przede wszystkim: dobra wyobraźnia, długotrwała pamięć, znakomite liczenie wariantów (czyli pamięć krótkotrwała). Skoro już jeden z tych czynników uznaliśmy za talent, więc można powiedzieć, że talent do szachów istnieje. Ktoś po przeczytaniu i obejrzeniu partii w książce i na szachownicy zapamięta ją na pamięć za pierwszym razem, wraz ze wszystkimi komentarzami, dlaczego nie wolno zagrać tu, albo gdzie można było zagrać lepiej. Inny zaś będzie 5 raz oglądał partię i dalej będzie miał problemy z jej zapamiętaniem. To samo byłoby z wyobraźnią, jeden ma po prostu fantazje, jest marzycielem, a drugi posiada umysł ścisły, który wszystko musi mieć potwierdzone na przykładzie.To pewne, że temu pierwszemu łatwiej przyjdzie znajdowanie dobrych ruchów w partii, np. kombinacji. Mam nadzieję, że potwierdziłem słuszność mojej tezy i jestem ciekawy waszego zdania i odpowiedzi na ten post.

---
--
-- Panorama SZACHOWA --- matowanie na Diagramie

Kombinacje!

Flierl - Beker -- Niemcy 2006- 2007
--------
_2
Biale
zamatowaly w 5 posunieciach -- #5 --- -- oto siatka matowa --- 5. Hh8 - mat

---
---
Dzis druga runda

http://www.wycc2012.com/liveg.html

Dzis sa w transmisji --- Nasi szachisci:
Walter Szymon -- 12
Kosakowski Jakub -- 10
Antolak Julia -------- 12
EWA Harazinska --- 14
Dadello Aleksandra -- 14
Cukrowski Filip ----- 16
Leks Maria ----- 18

PS
W pierwszej rundzie Nasi ugrali 23.5 z 27 wynik rewelacyjny...
jest to prawie 90 procent
------------
--
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012



Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3#

Zapraszam na
http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
---
-
---

Zadanie pochodzi z konkursu Mistrzostw swiata _Brazylia 2009.

Slepjan , Benko 75JT , 2003



Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

1. Gh6+ -- Kd1
2. Hd7+ -- Gd6
3. Ha4+ -- Gc2
4. Hxh4 -- Gc5+



5. Hd4+! - Gxd4+
6. e3+ ----- Kd2
7. e3xd4+ - Kc3
8. d4xe5 wygrana



Reklama szachow jest prosta ( wystarczy podac odpowiednia,
ilosc diagramow by szachisci zainteresowani sie szachami}
zainteresowali sie pozycja szachowa.
Ten apel kieruje do osob ktore maja promowac i reklamowac szachy w Polsce.

--------------------------

--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
---
-

Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_
Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!

http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
--
--

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy solvingiem a szachami? Czy szachy i solving to konkurencja czy raczej wsparcie? Jaki widzicie największy atut (przewagę?) rozwiązywania zadań nad samą grą? W jaki sposób propagowalibyście rozwijanie solvingu u najmłodszych?
Czy są na to jakieś szanse?

Różnice są, nie da się tego ukryć. W grze praktycznej jest walka z przeciwnikiem. Dużą rolę odgrywa psychologia. W solvingu aspekt psychologiczny zostaje zredukowany do minimum, choć też jest. W przeciwieństwie do szachów solverowcy mają gotowe pozycje, w których na pewno jest pewne i jedyne rozwiązanie, w grze praktycznej natomiast szachista już takiej pewności nie posiada, a często bywa tak, że wybór decyzji wynika z jego charakteru bądź dostosowany jest pod kątem osobowości przeciwnika. I mogą jednocześnie istnieć dwie albo więcej równorzędne drogi.

Największym atutem solvingu jest możliwość obcowania z pięknymi i paradoksalnymi ideami, czego nie można powiedzieć o szachach. Często bowiem zdarza się tak, że oglądamy po raz setny to samo otwarcie do 30 posunięcia. Kompozycję szachową zwykłem określać jako poezję, zaś szachy jako prozę. Możliwość przyciągnięcia dzieci do solvingu moim zdaniem istnieje, tylko trzeba by to im podać w atrakcyjnej formie, np. za pomocą konkursu "Solving show" i efektów multimedialnych.

----

http://www.szach.tv/index.php/aktualnosci/291-wywiad-z-mistrzami-swiata-w-solvingu-2012-piotrem-murdzia-kacprem-piorunem-i-aleksandrem-mista

Dobra Rada
Solving i gre w szachy -- potrzeba reklamowac i pokazywac!

------------
-
Wirtualne szkolenie -- dla wszystkich!

Trenuj matowanie -- Skoczkiem

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
(zaczyna ten, kto jest na dole) polecam młodzieży.
-------------------


Biale matuja w 7 posunieciach --- #7

Rozwiazanie

1. Kc1! - a3 - 2. Sc2+ - Ka2 - 3. Sd4! ---- diagram --- 2
3. ... Ka1 - 4. Kc2! - Ka2 - 5. Se2! - Ka1
6. Sc1! - a2 - 7. Sb3 - mat --- diagram --- 3

---- pozycja po -- 3. Sd4! ---- ---- Pozycja po 7 posunieciach --- 7. Sb3- mat
2_3
--- Diagram -- 2

Uczac szachistow poczatkujacych -- nalezy jak najwiecej umieszczac diagramow
pomocniczych... dla zrozumienia i zapamietania waznych pozycji szachowych.

Poland (Active players) na dzien -- 1 grudzien 2012

# Name Title ------------ Fed ----- Rating G - B-Year

1 Wojtaszek, Radoslaw g POL --- 2734 0 1987
2 Gajewski, Grzegorz g POL ----- 2644 0 1985
3 Socko, Bartosz g POL ---------- 2631 9 1978
4 Bartel, Mateusz g POL ---------- 2629 9 1985
5 Krasenkow, Michal g POL ------ 2628 0 1963
6 Swiercz, Dariusz g POL -------- 2627 20 1994
7 Miton, Kamil g POL ------------- 2626 0 1984

8 Macieja, Bartlomiej g POL ----- 2609 0 1977
9 Dziuba, Marcin g POL --------- 2602 0 1983
10 Kempinski, Robert g POL ---- 2599 0 1977
11 Mista, Aleksander g POL ----- 2562 0 1983
12 Moranda, Wojciech g POL ---- 2559 0 1988
13 Markowski, Tomasz g POL --- 2558 0 1975

13 Tomczak, Jacek g POL 2558 0 1990
15 Antoniewski, Rafal g POL 2557 0 1980
16 Tazbir, Marcin m POL 2555 0 1988
17 Bobras, Piotr g POL 2554 0 1977
18 Bulski, Krzysztof g POL 2549 0 1987
19 Jaracz, Pawel g POL 2548 0 1975
20 Heberla, Bartlomiej g POL 2545 8 1985
21 Olszewski, Michal g POL 2533 4 1989
22 Czarnota, Pawel g POL 2530 9 1988
23 Piorun, Kacper g POL 2529 4 1991
24 Cyborowski, Lukasz g POL 2526 0 1980
25 Gdanski, Jacek g POL 2523 0 1970
26 Jakubiec, Artur g POL 2518 0 1973
27 Jakubowski, Krzysztof g POL 2510 0 1983
-------------
28 Kuczynski, Robert g POL 2490 0 1966
28 Warakomski, Tomasz m POL 2490 0 1989
30 Pakleza, Zbigniew m POL 2486 0 1986
31 Czakon, Jakub m POL 2485 0 1985

----------
-------
Wirtualne szkolenie dla I kategorii szachowej!

Koncowka z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------


Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --


-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat Beniowskiego!!
Warto takie zadania poznac i rowniez zanotowac na diagramie siatke matowa.

Byly mistrz swiata Garri Kasparow w swojej ksiazce Kasparow uczy grac w szachy
zalicza je do swoich najbardziej ulubionych studiow.

Powyzsza ksiazke polecam dla instruktorow szachowych
i szachistow ktorzy mysla powaznie o postepie w edukacji szachowej.
---
--
Wirtualny trening w matowaniu Wiezami!

Trzychodowki #3 miniatury ( 7 bierek )

1____2_

Mat w 3 posunieciach - #3 ---- ---- mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie diagramu nr.1

1. Se4! - g5+ - 2. Sxg5 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh6 - 3. g5 - mat
1. Se4 - Kh7 - 2. Sf6+ - Kh8 - 3. We8 - mat

--------------

Rozwiazanie - diagramu nr.2

1. d8=W! - Kf6 - 2. We8 - Kg6 - 3. We6 - mat
1. d8=W - Ke7 - 2. Wd8-d6 - Ke8 - 3. We5 - mat

----

Autor : Werner Speckmann
Deutsche Schachblätter 1939
----------------------------

Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie na diagramach!
http://www.blog.konikowski.net/2012/04/22/rewia-zadan-6/

_3
------- 3. Wf5! - mat ---------------- ------ 1. Wh8! - g6 - 2. Sh6! - Kh5 - 3. Sf7! - mat
--
-
--
Wirtualny trening -- dla II kategorii szachowej!

Autor www.problemist.com -- Wladek
--------------------

Biale
matuja w 3 posunieciach -- #3 -- --- 1. Sc6! --- 1. d8=S!

Dwa -- Rozwiazania

Rozwiązanie

1. d8=S! -- tempo
1. ... Kxd5 -- 2. S4c6
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat -- diagram -- 3

Rozwiązanie

1. Sc6!+
1. ... Kf3 -- 2. Wg5
2. ... Kf2 -- 3. Wf4 - mat ---- diagram -- 2

1. ... Kxd5 -- 2. d8=S!
2. ... Kd6 -- 3. Wd4 - mat ---- diagram -- 3

_3

1. Sc6+ - Kf3 - 2. Wg5 - Ke2 - 3. Wf4# -- -- 1. d8=S! - Kxd5 - 2. Sc6 - Kd6 - 3. Wd4#

Rozwiazujacy ma dwa do wyboru rozwiazania 1. d8=S! ( z jedna siatka matowa )
, oraz 1. Sc6+ gdzie mamy dwie siatki matowe.

-----

Poznaj! -- Siatki matowe w miniaturach

5 - P1144798
Autor : Tibor Balo
2923 Freie Presse 08/07/1988
-----------
_

Biale matuja w 4 posunieciach -- #4 -- ---- po pierwszym posunieciu -- 1. Sd5!

Rozwiazanie

1. Sd5! - grozi -- 2. Kc7 i 3 pos. Sb6 mat

1. Sd5! -- Gc4 - 2. Sc7+ Kb7
3. a8=H+ Kb6 - 4. Ga7 - mat --- diagram -- 2

1. Sd5 -- Kb7 - 2. a8=H+ - Kxa8
3. Kc7! - Gb7 - 4. Sb6 - mat ---- diagram -- 3

--------
_3

Diagram -- 2 -- 4. Ga7 - mat ---- ---- diagram - 3 ---- 3. Kc7 - Gb7 - 4. Sb6 - mat

http://www.softdecc.com/pdb/search.pdb?expression=COMMENTDATE>=20120920
----
Sposoby reklamy i edukacji szachowej na polskich stronach szachowych.
--
-

Szkolenie wirtualne --- dla wszystkich!
-------
106 - P1146760
Autor : Viktor Melnichenko
Tschoritschnik 2003
Metlizki-60 Spezielle ehr. Erw.
-----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiaznia widoczne na diagramach szachowych / brak chinszczyzny...

3
---- ----- Siatka matowa po 3 posunieciach ---- ----- siatka matowa po 3 pos.

Jeden ze sposobow prowadzenia --- edukacji szachowej.
W Polsce malo stosowany , trenerzy maja klopoty z diagramami!
---
---
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. G(x)e7#
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ -- 2. Gxd4#
1. ... Sa3 --- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 ----- 2. Ge3#

Zapraszam na http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

http://www.forumpoznania.pl/post174.html#p174

http://www.arcymistrz.pl/portal/viewtopic.php?t=721
-
-
Wirtualne szkolenie dla I kategorii szachowej!

Koncowka z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

---- diagram --- 1
Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )

Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --


-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat - Beniowskiego!!
Warto takie zadania poznac i rowniez zanotowac na diagramie siatke matowa.

Byly mistrz swiata Garri Kasparow w swojej ksiazce Kasparow uczy grac w szachy
zalicza je do swoich najbardziej ulubionych studiow.

Powyzsza ksiazke polecam dla instruktorow szachowych
i szachistow ktorzy mysla powaznie o postepie w edukacji szachowej.
---
---
-
Wirtualne szkolenie -- tylko kilkanascie minut codziennie!

Szachy we Wroclawiu 2012


--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach - --- 1. Gg1!

Rozwiazanie

1. Gg1! -- tempo
1. ... Sb8 -- 2. He5#
1. ... f6 ---- 2. He4#
1. ... Sg3 -- 2. Hf2#
1. ... Sf4 --- 2. e4#
------


Mat w 2 posunieciach ---- #2

Autorzy : C. Kipping & E. Dawis

Rozwiazanie

1. Gc5! -- tempo
1. ... Se7+/h6 -- 2. Gxe7 mat
1. ... Sf6 ------ 2. We5#
1. ... h6/h5 --- 2. Wxg6#
1. ... Sa7+ --- 2. Gxa7#
1. ... Sd6 ---- 2. Gxd6#
1. ... Sd4+ - 2. Gxd4#
1. ... Sa3 -- 2. Gxa3/e7#
1. ... f3 --- 2. Ge3 - mat

Zapraszam na
http://www.szachista.com --- kompozycja szachowa..

------