ďťż

CiEkAwOsTkI o ZwIeRzĘtAcH

Ja nie mowie ze celnosc mozna cwiczyc we snie bo tak byly na to robione badania
Inaczej bym nie byl taki pewien. Jutro jak bede mial czas to puszcze linka gdzie o tym przeczytalem.

Tak jak mowilem zamieszczam. Ze strony Andrzeja z tego forum http://lucidologia.blogspot.com/2010/04/trening-sportowy-podczas-swiadomego-snu.html
"Okazuje się, że ćwiczenie pewnych zadań ruchowych podczas świadomego snu wpływa na poprawę ich wykonania na jawie. Grupa ochotników poproszona została aby podczas świadomego snu przeprowadzili kilkuminutowy trening, polegający na rzucaniu monetą do celu. Badani najpierw musieli wykonać wieczorny test poprzedzający trening poprzez wykonanie 20 rzutów monetą do kubka z odległości 2 metrów. Po treningu przeprowadzonym we śnie, po obudzeniu się, wykonywali kolejny, identyczny test, a wyniki (liczbę trafień) porównywali z tymi sprzed nocy. Wyniki tego eksperymentu pokazały, że trenowanie rzutów monetą podczas świadomego snu może mieć wpływ na wykonanie tej czynności po obudzeniu się – liczba trafień po takim treningu wzrosła bowiem z 3,7 do 5,3. Grupa kontrolna, której uczestnicy wykonywali jedynie testy wieczorem i rano, bez wykonywania treningu pomiędzy nimi, zanotowała minimalny wzrost liczby trafień (z 2,9 do 3,0), lecz ten okazał się nie istotny statystycznie. Dla porównania poproszono także inną grupę ochotników o wykonywanie fizycznego treningu na jawie (trwającego tyle samo czasu co trening podczas snu) pomiędzy dwoma testami. W tej grupie wzrost celności był najwyższy – z 3,4 do 6,4 trafnych rzutów."



No to ładnie to w LDku wyrobie sobie mega kondycję zobaczymy czy na jawie tez podziała.

No własnie nie bardzo, ponieważ do tego potrzebujesz płuc i mięśni,a do celnosci głownie koordynacje oko-ręka, na co mozg ma niebagatelny wpływ.

Przede wszystkim, nie było to pełnowartościowe badanie, a jedynie eksperyment pilotażowy.

Zacytuję zresztą fragment publikacji na humankinetics.com

Cytat:
Even though the experimental design is not able to explain if specific effects (motor learning) or unspecific effects (motivation) caused the improvement, the results of this study showed that rehearsing in a lucid dream enhances subsequent performance in wakefulness.

Co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że eksperyment ten nie daje żadnej odpowiedzi, czy efekt uzyskany jest zdolnością motorycznego uczenia się we śnie czy po prostu poprzez motywację, mimo tego, że próby w świadomym śnie wpływają na te gdy jesteśmy wybudzeni.

Przynajmniej teoretycznie.

Eksperyment przez Internet w którym brała udział grupa reprezentatywna 20 osób z których 7 miało świadomy sen... Trochę to dla mnie mało wiarygodne. Przepraszam, ale staram się twardo stąpać po ziemi.

Nie mniej jednak obiecałem sobie zapoznać się z innymi publikacjami owych Panów, bo wyglądają ciekawie - ale to w wolnej chwili.



Zgadzam się, ja też nie traktuje tego jako dogmat naukowy, to bardziej taka ciekawostka. Ale jeśli wyniki badań miałyby odzwierciedlenie w rzeczywistości dawałoby to dużo interesujących możliwości